فهرست بستن

موم کاری در طلا سازی

طلا و جواهر سازی

تولید انبوه طلا و جواهر و زیور آلات  در زرنام هستی با استفاده از قالب و ریخته کاری انجام می شود .

در این قالب گیری به تعداد مورد نیاز باید قالب تهیه کنیم . جنس این قالب ها نوعی پلیمر نرم است که به آن ها موم گفته می شود . در مراحل ریخته کاری فلز به جای موم جایگزین می شود . یعنی بهه ازای هر موم یک قطعه طلا یا جواهر یا زیور آلات از جنس طلا و یا فلزات دیگر تولید می شود .

به این فرآیند موم کاری گفته می شوند .

قالب مومی به قالبی گفته می شود که بعد از تزریق موم ( wax) داخل آن شکل و فرم قطعه ی مورد نظر ایجاد خواهد شد .

از ویژگی های موم کاری می توان به قابلیت استفاده از آن در ااندازه های مختلف اشاره کرد .

موم مورد استفاده در این فرایند موم های کارنوبا (سخت) و موم های کاندلیلا (نرم)  و موم زنبور (نرم) و موم های مصنوعی مانند میکروکریساتالاین نرم (پارافین) است.

در ریخته گری طلا از موم های معدنی مانند مونتان (سخت) و موم های پلاستیکی (پلی اتیلن نرم و سخت) استفاده می شود .

این موم ها باید با کیفیت باشند تا شکلی که به آن ها داده می شود را بتوانند حفظ کنند و همچنینن پس از اینکه توسط مواد گچی قالب گیری شد بر اثر حرارت براحتی بسوزد و هیچ اثر و خاکستری از آن در حفره ی قالب باقی نماند .

برای اطلاعات بیشتر در مورد طلای سفید ، ریخته گری طلاوجواهر ، عیار طلا ، گوهر شناسی ، گوهر تراشی ، قلم زنی طلا ، نقره سازی به قسمت مقالات مراجعه نمایید .

ویژگی موم ریخته گری در زرنام هستی

    دمای ذوب آن پایین باشد .

    در حالت مذاب براحتی سیال شود و جریان پیدا کند .

    براحتی سرد و سخت شود .

    انعطاف پذیر باشند تا بتواند الگوی مومی کامل شده را بدون شکستن یا خراب شدن از داخل قالب خارج کند .

    از طریق الکترو استانیکلی (جذب و دفع بارهای الکتریکی) جذب لاستیک شوند.

    ساختن مجسمه های مومی

روش موم کاری طلا در زرنام هستی

با روش موم کاری می توانیم پیچیده ترین طرح های جواهرات را قالب گیری کنیم . برای این کار ابتدا طرح جواهر مورد نظر را از موم تهیه می کنیم . سپس طرح را به پایه ی مومی مخروطی شکلی متصل می کنیم . بعد از آن توسط قالب پلاستر پاریسی در بر گرفته می شود.  در قالب منفذ یا شکافی می گذارند تا موم قابل سوختن شود. قالب پلاستر را بعد از خشک شدن در کوره گذاشته و به آرامی آن را حرارت می دهیم .

امروزه برخلاف گذشته دیگر طراحی طلا ها را به صورت دستی انجام نمی دهند و بیشتر طراحی ها توسط نرم افزار Matrix ، نرم افزار طلاسازی راینو و نرم افزار Zbrush انجام می شود .

با حرارت کوره موم آرام آرام می سوزد و پس از سوختن موم، حفره ای در داخل قالب گچی باقی می ماند.

در مرحله ی بعدی فلز مذاب را از طریق منفذ باقی مانده به داخل حفره ی قالب می ریزیم که به سرعت منجمد می شود و شکل و فضای حفره پلاستر را به خود می گیرد.

پس از سرد شدن، قالب شکسته و مدل خارج می شود.

طلا سازان برای تسریع تولید قطعات ، ابتدا از روی مدل اصلی جواهر که معمولا از نقره ساخته می شود یک قالب لاستیکی درست می کنند تا مدل های مومی سریع در آنها تشکیل شود .

با توجه به تعداد سفارشات ، به همان تعداد موم داخل قالب تزریق و مدل های مومی تهیه و خوشه بندی می شوند اطراف این خوشه های مومی طی فرآیند دوغ آب دهی لایه ایی از سرامیک تشکیل و سپس این موم ها بعد از حرارت دهی ذوب شده و از داخل پوسته سرامیکی خارج می شوند و ذوب با متریال وآنالیز مورد نیاز جایگزین آن می شود و در نهایت قطعه ی مورد نیاز بعد از شکستن پوسته ی سرامیکی و سندبلاست و یا شات بلاست به دست می آید در بعضی از موارد می توان به جای ساخت قالب مومی از روش پرینتر سه بعدی ( نمونه سازی سریع ) برای ریخته گری دقیق استفاده کرد این حالت برای قطعات با تعداد کم و یا سطوح خیلی پیچیده مقرون به صرفه است .

یک طلاساز باید بتواند عیار طلا را تشخیص دهد و روش های تشخیص طلای اصل از بدل را بداند و انواع رنگ طلا را بشناسد .