فهرست بستن

یاقوت

یاقوت کبود

یاقوت کبود نوع قیمتی کانی کوراندوم است. کوراندوم از کانی‌های سنگ‌های آذرین است و نوعی آلومین (اکسید آلومینیوم) محسوب می‌شود که ممکن است حاوی مقدار کمی ناخالصی از عناصری همچون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن آغشته شود. وجود این ناخالصی‌ها باعث ایجاد رنگ‌های مختلف مانند آبی، زرد، بنفش، صورتی، نارنجی، و سرخ در یاقوت می‌شود. کوراندوم‌های سرخ‌رنگ یا صورتی با نام یاقوت سرخ شناخته می‌شوند و بقیه رنگ‌ها یاقوت کبود نامیده می‌شوند که البته رنگ آبی تیره بیشتر دیده می‌شود.

یاقوت کبود سنگی تقریباََ کمیاب است که بیشتر در آبرفت‌های سری‌لانکا، در برمه، هند، چین، کامبوج، استرالیا، کنیا، زامبیا، تانزانیا، آنگولا، فنلاند و چک و اسلواکی یافت می‌شود. این سنگ در اسیدها نامحلول است و ذوب نمی‌شود.

یاقوت کبود بیشتر در جواهرات استفاده می‌شود اما با توجه به سختی بسیار بالا کاربردهای صنعتی هم دارد. یاقوت (چه یاقوت سرخ و چه یاقوت کبود و به‌طور کلی اکسید آلومینیوم) سخت‌ترین ماده پس از الماس محسوب می‌شوند و میزان سختی آن‌ها بر اساس مقیاس سختی موس ۹ است. از کاربردهای غیرتزئینی این سنگ می‌توان به دوربین‌های فروسرخ (دید در شب و دید حرارتی)، پنجره‌های بسیار مقاوم، و برخی کاربردهای خاص در صنایع الکترونیک اشاره کرد.

یاقوت‌های کبودی که به خاطر درشتی‌شان معروف‌اند عبارت‌اند از:

  • «ستاره‌ هند» با وزن‌ ۵۳۶ قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورک.
  • «ستاره‌ آسیا» به‌ وزن‌ ۳۳۰ قیراط‌
  • «ستاره‌ نیمه‌شب» به‌ وزن‌ ۱۱۶ قیراط‌ که‌ در آمریکا در موزه‌ نگهداری‌ می‌شوند.

دو نگین یاقوت کبود به نام‌های «ادوارد» و «استوارت» در تاج پادشاهی انگلستان وجود دارد که از یاقوت‌های معروف هستند.

یاقوت سرخ: سنگ قیمتی سلطنتی

یکی از مهم ترین سنگ های قیمتی در سراسر دنیا بعد از الماس، یاقوت های سرخ هستند.

از زمان های گذشته تا کنون، یاقوت سرخ به عنوان «پادشاه سنگ ها» و جادویی که بیانگر عشق و قدرت است، تلقی شده و سنگ ماه تولد متولدین تیر نیز می باشد. یاقوت های سرخ از خانواده بریل هستند و این سنگها رنگ های متفاوتی دارند اما غالبا نوع قرمز رنگ آن است که یاقوت سرخ نامیده شده و طیف های دیگر رنگی این سنگ را یاقوت کبود می نامند.
زیبا ترین و پرطرفدارترین رنگ آن، قرمز خالص و شفاف است که عموما به عنوان رنگ یاقوت آتشی نامیده می شود. سنگ های قرمز مایل به صورتی، نارنجی مایل به قرمز و قهوه ای مایل به قرمز نیز یاقوت سرخ نامیده می شوند. با این وجود جواهر شناسان و افراد متخصص باید بین یاقوت سرخ و یاقوت های کبود، صورتی و بنفش تمایز قائل شوند.
هنگام خرید یاقوت سرخ، باید به شفافیت رنگ آن توجه کنید؛ گرچه رنگ قرمز آن گاهی صورتی یا کمی هم بنفش به نظر می رسد. یاقوت های سرخ در زیر نور خورشید بسیار زیباتر هستند. میزان درجه رنگ، فاکتور مهمی درمورد این سنگ زیبا است، هر چه سنگ پررنگ تر باشد، سنگ شفاف تر و درخشان تر است. سنگ های کم رنگ تر ممکن است شبیه یاقوت های کبود صورتی باشند و سنگ هایی که تیره تر هستند کاربردشان کمتر است.


یاقوت های سرخ در سراسر دنیا استخراج می شوند، در مکان هایی مانند میانمار، تایلند، کلمبیا، ویتنام، ماداگاسکار، کنیا، تانزانیا، سریلانکا، ایالت متحده، استرالیا، چین، افغانستان، پاکستان. سنگ هایی که نسبت به بقیه بهتر هستند، قیمتشان نیز بیشتر است. یاقوت سرخ برمه، خصوصا یاقوتی که در موگو ( یکی از شهرهای میانمار) یافت می شود، ارزش بسیار دارد و از نمونه های دیگر، بهتر فروش می رود. آرگو با وارد کردن این سنگ با ارزش از کشورهای مختلف و با کیفیت بالا، امکان دسترسی به انواع یاقوت را برای مشتریان خود بوجود آورده است.شما می توانید برای سفارش یاقوت با دفتر آریان گوهر رخشان تماس حاصل نمایید.

ياقوت سرخ يا يا قوت کبود

فرمول شیمیایی: اکسید آلومینیمAl2o3
رده: اکسیدها و هیدروکسیدها
گروه: هماتیت
نوع کاربرد : به عنوان جواهر، نمونه معدنی و یک ماده ساینده
کوراندم قرمز با عنوان ruby و کوراندم با سایر رنگها با عنوان sapphire شناخته می شوند. کوراندم دومین کانی طبیعی شناخته شده از نظر سختی است. سختی این کانی بدلیل پیوندهای کوتاه و قوی اکسیژن و آلومینیم است. این پیوندها اتمهای اکسیژن و آلومینیم را به یکدیگر نزدیک می کندک این امر باعث سختی کوراندم می شود.
ویژگی های فیزیکی:
کوراندم از نظر رنگی تنوع فراوانی دارد: سفی یا بی رنگ ، آبی ، قرمز ، زرد ، سبز ، قهوه ای ، بنفش و صورتی .
جلای آن شیشه ای تا الماسی است.
شفافیت: شفاف یا نیمه شفاف
سیستم بلوری: تریگونال
فاقد رخ است هر چند در برخی از آنها رخ سه جهتی وجود دارد.
سختی: 9
گرانش ویژه آن تقریبا 9 است (بالاتراز متوسط در کانیهای نیمه شفاف ) و خط اثر آن سفید است.کراندوم در برمه ،سریلانکا، کارولینای شمالی، مونتانا، امریکا و بسیاری از نقاط افریقا، چندین نقطه در هند و خاورمیانه و کشورهای آسیایی یافت می شود.
کانیهای همراه آن شامل کلسیت ، ژئوسیت، فلدسپار ،میکا و گارنت است.